Plakat z motylami i trochę o zmianach

Malowanie tego obrazu dało mi bardzo dużo radości. Wyobrażam go sobie jako plakat w większym formacie, który będzie zdobił dziecięcy pokój. Gdyby dopisać tam nazwy, służyłby też jako mały artystyczny atlas motyli dziennych. Podczas malowania zastanawiałam się nad czymś jeszcze… Motyl to symbol przeobrażenia, moje myśli więc, raz po raz kierowały się ku niedawnym życiowym zmianom, ale również ku tym, które dopiero mają nadejść.

Wśród moich ulubionych motywów, motyl zajmuje wyjątkowe miejsce. W pamięci mam zapisane jedno szczególne wspomnienie z czasów dzieciństwa… Wakacje spędzane u babci na wsi, lato, łąka w pełnym słońcu i bielinki przysiadające na żółtych kwiatach. Bawiłam się z rodzeństwem, gdy ktoś powiedział, że motyl żyje tylko jeden dzień. Mając przed oczami swoje przyszłe życie liczone w latach wydawało mi się nieprawdopodobne, by żyć tak krótko jak dzień. Po latach dowiedziałam się nie tylko, że motyle żyją dużo dłużej, ale również potrafią w swoim życiu przebyć wiele kilometrów. Ilekroć jednak myślę o motylach, przypominam sobie tamto zdarzenie niczym scena z książki „Dzieci z Bullerbyn” – widzę ją w ciepłych barwach, jest w niej i prostota dziecięcej zabawy i zaduma. Z radością więc powróciłam do tego tematu w mojej akwareli. Nie mogąc jednak zdecydować się na jednego konkretnego motyla, postanowiłam stworzyć kompozycję składającą się z różnych.

Prawdziwy powód namalowania tego obrazu jest jednak zgoła inny

Kolorowa mozaika skrzydlatych owadów może posłużyć za pierwszy mały atlas motyli dziennych. Myślę, by po przeniesieniu ilustracji na ekran komputera oraz podstawowej obróbce graficznej dodać ich cudowne nazwy. Sami posłuchajcie, czyż to nie brzmi pięknie? Modraszek Ikar, Czerwończyk Dukacik… Trudno szukać tu pełnej wierności w odtwarzaniu szczegółów anatomicznych czy w układzie barwnych łusek. Pragnęłam jedynie w artystyczny sposób pokazać to, że różnią się wielkością, kolorami i wzorami na skrzydełkach. Skrycie jednak wierzę, że taki plakat zawieszony w dziecięcym pokoiku będzie każdego dnia mieć wpływ na kształtowanie wrażliwości małych ludzi na piękno natury.

Ten obraz ma również swój film na moim kanale YouTube. Zobacz koniecznie!

W moim życiu nastąpiło ostatnio sporo dużych zmian, trochę jeszcze przede mną. Jako, że motyl to symbol przeobrażenia, podczas malowania obrazu zaczęłam zastanawiać się nad tym jak właściwie przygotowuję się do zmian. Okazało się, że mam swój mały schemat 7-miu kroków, które wykonuję ilekroć czeka mnie coś nowego. Jeśli masz ochotę posłuchać jak przygotowuję się do zmian i zobaczyć jak powstawał obraz z motylami, zapraszam do obejrzenia filmu poniżej 🙂

Zajrzyj też tutaj

Na początek wystarczy mieć wyobraźnię

Rozmowy z…

Rozmowa z artystką, Blanką Bakowicz, Blancraft.

Piąte spotkanie z Tulipanką

Poznaj Tulipankę

Jak uwolnić Złotopiórego? Razem z Tulipanką szukamy rozwiązania, ale nie rozumiemy ptasiego języka. Pomóc może tylko Katarzyna!…

Akwarelka z Aniołkiem

Galeria jednego obrazu

… niemożliwe robię o świcie, potem już tylko cuda. Kreatywne działania przychodzą mi więc łatwo.

Jak Ci się podoba mój obraz z motylami? Czy dla Ciebie również motyle są symbolem przeobrażenia? Czy może szykują się w Twoim życiu jakieś zmiany?
Podziel się w komentarzu! 🙂

1 komentarz

  1. kraina szczescia

    Bardzo dziękuję za cenne uwagi. Fajny tekst.
    Bardzo konkretny, praktyczne rady. Chetnie bede tu zagladac.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[insta-gallery id="1"]